Koronawirus – sąd w czasie pandemii

Marek Koenner13 marca 2020Komentarze (0)

 

Zaatakował koronawirus i rozprawy zostały zniesione.

Ale czy sądy nie pracują? Absolutnie tak nie jest.

Wręcz przeciwnie – w sądach teraz toczy się walka o „wyczyszczenie” referatów w tym zakresie, o który zawsze trudno zadbać w natłoku codziennej pracy, wobec konieczności przygotowywania się do rozpraw przez sędziów oraz protokołowania na salach przez sekretarzy.

Zatem teraz można sięgnąć do akt oznaczonych na półce w szafie: „do wglądu”, a może nawet uda się do półki: „oczekujące”. Może uda się umorzyć postępowania w sprawach zawieszonych – a pamiętajmy, że w nowym k.p.c.  terminy uległy skróceniu. Natomiast Panie i Panowie z sekretariatów, obdzwaniają mecenasów, strony i świadków, informując o odwołanych rozprawach.

No właśnie – zawsze byłem orędownikiem współpracy między tymi dwoma światami: światem sądowym (czy urzędowym) i światem profesjonalnych pełnomocników.

Każdy kryzys jest również okazją do zmiany utartych ścieżek i zachowań. Spójrzmy więc na tą kryzysową sytuację jako właśnie okazję. Przecież wszyscy jedziemy na tym samym wózku.

Mamy być może niepowtarzalną okazję odciążyć Panie i Panów z sekretariatów – pomóżmy im i zawiadamiajmy świadków i strony o odwołanych terminach rozpraw.

Nie sądzę, że wystarczy wpis na stronie Facebooka czy stronie Kancelarii – bądźmy aktywni.

W ten sposób  – paradoksalnie w czasie pandemii – w czasie, kiedy nie możemy się ze sobą kontaktować bezpośrednio, musimy zamknąć się w czterech ścianach kancelarii, a czasem nawet domu – ten kontakt i komunikację na linii sąd – mecenas możemy poprawić czy zbudować.

Wszystkim oczywiście życzę zdrowia i szybkiego powrotu do normalności, tej lepszej.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/czynnosciprocesowe.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: