Sąd życia a sąd prawa

Marek Koenner07 maja 2019Komentarze (0)

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kiedy studiowałeś (albo jeszcze studiujesz) albo kiedy odwiedzałeś sale rozpraw, na których prowadzone były różne sprawy, to za najciekawsze uznałbyś sprawy karne albo rozwodowe?

Za to wysłuchiwanie, jakie błędy popełniono na budowie, a z drugiej strony, że wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, może nie być już tak fascynujące.

Otóż ukułem taką teorię, że tam, gdzie najważniejszy jest ciekawy stan faktyczny (szczególnie, jeżeli nie słuchasz go w różnych, ale jednak podobnych wariantach, kilka czy kilkanaście razy dziennie – co muszą znosić sędziowie 😉 ), czyli tam, gdzie jest więcej historii do opowiedzenia, sprawy są ciekawsze.

 

Pamiętam, jak na aplikacji niektórzy ironicznie zwracali uwagę, że w sprawach rozwodowych mamy do zastosowania kilka przepisów, a reszta to opowieści dziwnej treści. Jednak czy nie są one fascynujące. Życie aż bucha i nas pochłania 😉

Każdy lubi co innego.

Czy jednak sprawy cywilne, czy gospodarcze, muszą być nudne? Moje doświadczenia pokazują, że wcale nie. Również w nich snujemy opowieści. I kiedyś pokażę Ci, że dobrze opowiedziana, przekonująca historia, w sprawie budowy domu – może pomóc wygrać sprawę.

Przykład podam w następnym wpisie.

 

Co więcej – jak mawiał mój mentor: „Kiedy otwierasz gazetę, to masz 90% prawa karnego, a 10 % cywilnego. A jak wejdziesz do dużego sądu, to masz 2 wydziały karne i 15 cywilnych”.

Tak to już jest. Życie jest ciekawsze niż prawo!

 

Kończąc jednak myśl moja teoria jest następująca – otóż możemy pokazać rodzaje postępowań na takiej skali, gdzie po jednej stronie będzie jednak mniej analizy prawnej, a więcej okoliczności faktycznych, czyli więcej życia, a z drugiej będzie „zabawa” w wykładnię i interpretacją czasem bazująca na zupełnie bezspornym stanie faktycznym.

Oczywiście sprawy karne to bardzo dużo życia.

 

Natomiast w odniesieniu do postępowań cywilnych wygląda to tak:

SĄD ŻYCIA                                        >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>                                  SĄD PRAWA

RODZINNE -ROZWODY -SĄD PRACY -NIEPROCES-PROCES CYWILNY- GOSPODARCZE

🙂

Ciekawe, czy się ze mną zgodzicie?

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/czynnosciprocesowe.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Koenner z siedzibą w Gdyni.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@kancelaria-koenner.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: